Prawo rodzinne – alimenty i rozwody Łódź
Prawo rodzinne reguluje stosunki zarówno majątkowe, jak i osobiste. Dotyczy głównie relacji:
- powstałych w wyniku małżeństwa, (np. rozwody, podział majątku, władza rodzicielska),
- między rodzicami, a dziećmi (np. alimenty, kontakty z dzieckiem, zaprzeczenie ojcostwa),
- będących rezultatem pokrewieństwa, bądź powinowactwa (np. sprawy spadkowe).
Katalog spraw, którymi zajmuje się prawo rodzinne obejmuje przede wszystkim zagadnienia związane ze sprawami rozwodowymi, separacją, władzą rodzicielską, przysposobieniem, uregulowaniem kontaktów z dzieckiem, unieważnieniem małżeństwa, podziałem majątku, opieką i kuratelą, ubezwłasnowolnieniem, zgodą na wyjazd dziecka za granicę (w tym zgodą na paszport), ustaleniem ojcostwa, a także zaprzeczeniem ojcostwa bądź macierzyństwa.
Kwestie związane z prawem rodzinnym uregulowane są przez ustawodawcę w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym oraz Kodeksie cywilnym.
Dobry i skuteczny adwokat do spraw rodzinnych powinien charakteryzować się nie tylko profesjonalizmem, ale także dużą dozą empatii w stosunku do swoich klientów. Sprawy rodzinne, w tym rozwody, ze względu na dość szczególny charakter, wymagają bowiem maksymalnej dyskrecji oraz delikatnego podejścia ze strony prawnika. Najważniejszym elementem pracy adwokata prawa rodzinnego jest z pewnością indywidualne podejście do problemów, z którymi zgłaszają się klienci, a także ich umiejętne i sprawne rozwiązanie.
W naszym rankingu adwokatów prezentujemy najlepszych specjalistów z Łodzi i całej Polski na codzień zajmujących się sprawami rodzinnymi takimi jak: alimenty, sprawy rozwodowe czy podział majątku. Mamy nadzieję, że wybrany adwokat Łódź pomoże Państwu osiągnąć satysfakcjonujące zakończenie powierzonej sprawy oferując profesjonalną pomoc i porady prawne.
Adwokat alimenty
Ważnym elementem prawa rodzinnego są alimenty. Najczęściej obowiązek alimentacyjny spełnia rodzic na rzecz swoich dzieci, będący po rozwodzie ze swoim małżonkiem. Niekiedy przejmują go dziadkowie dzieci. Również małżonek, którego sytuacja materialna po rozwodzie z winy partnera znacząco pogorszyła się, może wystąpić do sądu o pomoc w pokryciu realnych kosztów utrzymania. W tym celu należy się zwrócić do adwokata, który sporządzi pozew o alimenty. Pomoże on uwzględnić w nim wszystkie okoliczności, które mogą zaważyć na rozstrzygnięciu. Następnie na drodze sądowej zostanie wyznaczona kwota należności oraz termin i sposób spłaty.
Najlepszy adwokat Łódź – prawo rodzinne, sprawy rozwodowe
Zanim złoży się wniosek o rozwód, warto poznać najważniejsze informacje na jego temat. Czy sąd zawsze orzeka rozwód, a cała sprawa to czysta formalność? Jakie są najczęstsze przyczyny rozwodów? Co może być argumentem przy orzekaniu winy jednego ze współmałżonków? Na te oraz inne pytania znajdziesz odpowiedzi poniżej.
Jeden ze współmałżonków może zażądać rozwodu tylko w przypadku, gdy doszło do zupełnego i trwałego rozkładu pożycia. Formalny związek między ludźmi dotyczy wielu dziedzin – duchowych, fizycznych czy materialnych. Sąd może orzec rozwód wyłącznie pod warunkiem, że między małżonkami nie istnieje już więź. W tym miejscu należy rozróżnić przyczyny rozwodów – zawinione i niezawinione.
Wina jedno z małżonków pojawia się, gdy zdradza, nadużywa alkoholu czy narkotyków, nie chce pracować, wykazuje daleko idący egoizm albo brak szacunku wobec drugiej osoby (i ewentualnie dzieci). Nic więc dziwnego, że agresja słowna czy fizyczna jest częstą podstawą rozwodów z orzeczeniem o winie. Z kolei do przyczyn niezawinionych zalicza się niezgodność charakterów, niedopasowanie seksualne czy długotrwałe choroby. Warto podkreślić, że do ustania więzi małżeńskiej czasami dochodzi ze specyficznych przyczyn – np. choroba uniemożliwia regularne współżycie seksualne, a praca w różnych miastach bądź państwach ogranicza wspólne prowadzenie gospodarstwa domowego.
Sąd nie zawsze musi się zgodzić na rozwód. Brak zgody pojawia się zwykle ze względu na interes dzieci, który jest w całej sprawie najważniejszy. Jeżeli rozwód staje się poważnym zagrożeniem dla małoletnich, rodzice muszą poczekać na bardziej sprzyjający czas do formalnego rozstania. Sąd może się wahać, gdy do rozwodu dąży tylko jedna strona, a druga wierzy w możliwość odbudowy zerwanych więzi. Poważną przesłanką dla sądu są normy, a raczej zasady współżycia społecznego. Jako przykład można podać sytuację, w której mąż chce rozwodu, gdy jego żona jest z nim w ciąży lub wymaga stałej opieki.
Rozwody nie są łatwe, dlatego dla dobra współmałżonków i ich dzieci warto zadbać o konsultację prawną z odpowiednim adwokatem i wsparcie w tym niełatwym czasie.